Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Economía_serbia Distrito_de_San_Anton Dactylispa_tewfiki Daitō_ryu Dan_Millman Daniel_Christopher_Covell Dumbletoniella_callistemoni Dendropicos_stierlingi Courcelles_sous-Thoix Almendra_grande-dura Dotorimuk Alfredo_Sánchez_Bella Darlingia Dagoberto Diego_Angulo_Íniguez Cynodonichthys_frommi Copa_Mundial_de_Futbol_2010 Cronica_negra Algemesi_(Valencia) Daria_Kinzer Cordyline_roxburghiana Dontae_Jones Cuartel_Alemán Copa_asiática_2007 Alfonso_Navalón Amfreville-la-Mi-Voie Amphilius_zairensis Corneilla-la-Riviere Correguelon_de_Famara Allotheria Alfonso_de_Portugal_2º_conde_de_Vimioso Cordillera_de_la_Culata Dopestars_inc Darren_Clarke Dinastia_rurikida Créhange Aleksei_Nikolaevich_Tolstoi Dersu_Uzala E326 Crataegus_faxonii Diluvio_universal Divina_proporción Crucifera_cheiri Copa_san_isidro_de_curuguaty Coyote_Acres_(Texas) Alexandra_Lencastre Desvío Dana_Davis Cuadratura Diego_Raúl_Pozo Alejandro_Encinas_Rodríguez Denominación_de_Origen_Malaga_y_Sierras_de_Málaga Declaración_de_los_Derechos_del_Hombre_y_del_Ciudadano_(1789-1791) Cuarteto_contemporaneo_de_Guatemala Distrito_de_recta

html map