Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pedro_de_cisternas PP_(clase_de_complejidad) Nürburg Organizacion_Médica_Colegial_de_Espana Pedro_Sánchez OTI_1982 Odon_Elorza_Gonzalez Pelásgico Noumea Piedra_de_Rok Plasticidad_(mecanica_de_sólidos) Ogasawarana_chichijimana Politica_de_Kirguizistan Nañlamp Norman_Joseph_Woodland Petrolina Niclas_Heimann Parodia_capillataensis Pereschepyne Portsmouth_F_C Olga_Lucía_de_Angulo Paff,_el_Dragon_Mágico Mushi_Kiut Passiflora_edulis_f._edulis Pedro_Miguel_Etxenike_Landiríbar Pedro_José_Saravia Palivizumab Nuestra_Señora_de_la_Soledad_de_la_Porteria_Coronada Oficina_Central_de_Estadísticas_de_Palestina Oberonia_mucronata Pedro_Benedit Máquinas_de_vapor Pergamino_Asociado Porirua_Viard_United Ostrowskia_magnifica P_S_I_lo_.. Nuria_Camon Pequeños_empresarios Noah_Beery,_Jr Palacio_de_Buenavista_(Málaga) Parkland_(Washington) Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_París_1924 Piedra Pando_programa Noord-Beveland Músculo_redondo_menor Olca Orden_multiplicativo Partido_de_la_Nueva_Frontera Nancy_Kyes Oratorio_de_San_José Pongo_en_tus_manos_abiertas_. Parmentiera_foliolosa Organizacion_de_Cooperacion_de_Shanghai Partido_Nacional_Laborista

html map