Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Palacio_de_Hollenburg Orquesta_típica_(documental) Nicolás_Barré Os_Matareis_en_la_Caida_(El_Ala_Oeste) Oval Orden_de_Santa_Rosa_y_de_la_Civilizacion_de_Honduras Palazzo_delle_Esposizioni Nomenclatura_de_la_Municion Mysterio_(álbum) Poliedro_de_Császár Natasha_Bedingfield Orchesia_keili Nitruro_de_indio Nothing_Lasts_Forever Partido_Comunista_de_España_(m_l) Norwood_(Georgia) Pacific_Highlands_Ranch_(San_Diego) Poblamiento_de_América_(ruta_genética) Nadruvianos Obstruccion_de_la_vena_central_de_la_retina Pedro_Lezcano Ortografía_ideal:_Tratado_de_reforma_ortografica_de_la_lengua_castellana_y_de_fonografía_comparada Nightmare_(Kirby) Méry_sur-Cher Partidos_políticos_en_el_Perú Nielles_lès-Bléquin Pere_Falqués Palacio_Spada Métodos_químicos_de_descomposicion Pito_orejipardo Polaincourt_et_Clairefontaine Para_llenarme_de_ti Obra_citada Negro_y_Rojo Porsche_WSC-95 Pepe_Lima_Ferreira Palacio_de_la_condesa_de_Casares Palacio_Chrysler Polymita Papa_Marcelo_II Ozu NSW Pod_de_búsqueda_de_blancos Pastel_de_azúcar_blanco Octavia_Spencer Paracentrotus_lividus Planta_postrada Peñahorada Pacto_de_ajuria_enea Ponce_de_Minerva Narcissus_radiiflorus Nkosi_i_de_suazilandia Oreoselinum_legitimum OCSP Nubes

html map