Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_Coria Botryphile_botryoides Cantata_de_puentes_amarillos Carlos_Barragan Azy_le-Vif Canton_de_Saint_Étienne_de_Baigorry Campeonato_Europeo_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_1974 Buena_Televisión Castillo_de_Talarn Carlos_Antonio_Muñoz_Cobo Cementerio_de_San_Jorge Cadaver_de_Zuiyo_Maru Centenario_de_Argentina Campomanesia_coaetanea Black_Jesus_†_Amen_Fashion Bolso_(desambiguación) Campomanesia_rhombea CIVIN Casa_Museo_de_Colón_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) Catacumbas Bruno_B_Rossi Brian_Mikkelsen Cantón_Piñas Brucina Castillo_de_Carastas Bark_at_the_moon_(cancion) Capito_ruficollis Cecil_Bustamante Campeonato_de_Primera_Division_1936_(Argentina) Canton_de_Saint-Just-en-Chaussee BWV_814 Butia_capitata Bank_of_America_Stadium Capitulos_de_Tenjō_Tenge Bercial_de_Zapardiel_(Ávila) Baone Braindead Catedral_de_Santo_Domingo_(Fuzhou) Caleta_de_Velez_(Velez-Malaga) Berta_Rodríguez Campeonato_Mundial_de_Remo_de_1988 Buscadme_y_viviréis Cascabelillo_de_Canarias Caja_de_Ahorros_y_Monte_de_Piedad_de_Ronda,_Cádiz,_Almería,_Málaga_y_Antequera Basse_kotto Basoga Centro_de_Arte_Pepe_Espaliú Casa_de_los_Abarca Canciller_de_alemania Carex_sadleri Candelas_estándar Barscunes Batalla_de_peotillos Boncourt_(Jura) Callicore_astarte_astartoides

html map