Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_Sakarya Batalla_de_Vercelas Belleville-sur-Vie Campaña_de_Humaitá Barton Candido_Aviles_Isunza Cabo_Charles Bucco_obtusa Balanod Bowieita Camillo_Boito Beroe Beatriz_H_C_Aicardi_de_Neuhaus Belleneuve Bandera_de_Belice Cerastium_atratum Black_amaya_quinteto Chamaedorea_ghiesbreghtiana Bernd_maylander Bagley_(Iowa) Campeonato_Mundial_de_Esqui_Nordico_de_1964 CIE_10_Capitulo_III_Enfermedades_de_la_sangre_y_de_los_organos_hematopoyeticos_y_otros_trastornos_que_afectan_el_mecanismo_de_la_inmunidad BMW_E83 Carlos_de_Gurrea_Aragon_y_Borja Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1984 Bedford_Park_Boulevard-Lehman_College_(línea_de_la_Avenida_Jerome) Bandera_de_Atlantico_(departamento) Blanche_de_France Bipirámide_triangular Bosque_mixto_de_anatolia Bănel_nicoliţă Buscadme_y_Vivireis Calendario_general_romano Carcinoma_lobular Barbouzes Caparezza Brains_(Loira_Atlántico) Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_1988 Batalla_de_carabobo Bundoran Balche_(Temax) Carmen_Menendez_González-Palazuela Carl_Jacob_Lowig Berriozábal_(municipio) Años_1100 Castellano_ibérico Behorlegi Bloq_Mayus Casearia_bridelioides Burt_Bacharach Borojo_(Venezuela) Brundibár Año_642 Brainiac Bemisia_hirta

html map