Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquin_Briz Jorge_Martínez_Busch Juegos_Panafricanos_de_1991 José_Javier_Mugica J_R._R._Tolkien:_una_biografía Liga_de_Futbol_de_San_Pedro_y_Miguelón José_Jácques_y_Medina La_Esperanza_Intibucá Joaquin_Maria_Ramiro John_Mayall's_Bluesbreakers Lago_Rosario_(lago) Jose_Luis_Gilarranz Intrastat Islas_orientales_de_al-Andalus La_Celle_Saint_Avant Juan_Martinez_(militar) Jamaica_Center_Parsons/Archer_(línea_de_la_Avenida_Archer) José_Sanabria Laboulbeniomycetes Kevin_Gamble José_Antonio_González_Curi Jian Juan_Cumella_Monner Instituto_de_Turismo_de_España Kiteboarding Kentico Lago_de_Atitlán Kadashman-Harbe_I John_Murphy_(político) Ley_orgánica_del_poder_judicial Lepturus_cylindricus_var._cylindricus Juwanna_Mann Jean-Baptiste_Corot Joseph_Eichendorff Levante_(periódico) Jose_González_Vera Jordan_Kerr John_H._Schwarz Lista_de_Prefectos_de_Sao_Paulo Kachchh Kan La_pagina_web_del_millón_de_dólares Lemps_(Ardèche) Kepler-16 Laura_de_constantinopla Julius_Nessler Instruccion_militar Linea_19_(colectivo) Lezeville Lago_de_Izabal KAI_KT-1_Woongbi John_Baskerville Lista_de_islas_en_el_Adriatico Linea_122_(EMT_Madrid) Johnny_Logan_(baloncesto)

html map