Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Siddharta_Gautama_Buddha Smilax_herbacea_var._simsii StreamCast_Networks Scars_of_tomorrow Teoria_del_diseño_inteligente Simulacion_(Derecho) Torre_Imperia The_Warrior_and_the_Sorceress Tour_de_l'Ouest Timoleón_de_Siracusa Sauliac-sur-Celé Semana_Santa_en_Velez_Málaga Tinya Teletón_2011_(Colombia) T.P.I. San_Sebastian_cuidado_por_Santa_Irene Telefonia_móvil_celular Sonic_the_fighters Shonen_ninja_kaze_no_fujimaru Sida_triangularis Saint_Marc_a_Frongier Senorio_de_Benferri Stein_Huysegems Sociedades_de_tasacion Ska_pastora Tinado Stoner_metal Servicio_Universitario_del_Trabajo_(SUT) Tamiz_de_Apolonio Santuario_de_Nuestra_Senora_de_La_Cinta The_Sound_of_Silence Saint_Vincent_du_Pendit São_João_Baptista_(Entroncamento) Sindrome_(pelicula) Seleccion_nacional_de_rugby_de_Uruguay Simón_Macabeo The_Dark_Knight_Trilogy Scirtes_palawanensis Sector_eléctrico_en_el_Perú Terminal_de_autobuses_de_San_Roque San_Francisco_(Panamá) Skive_(municipio) Salinizacion_de_los_suelos Sacramentum_Poenitentiae Sao_Carlos_Futebol_Clube Telescreen Sanchez_Mejias Tolomeo_II Scotoecus_hirundo Soulomès Selección_nacional_de_fútbol_de_República_Democratica_del_Congo Selección_femenina_de_fútbol_de_Guayana_Francesa The_Doors_(pelicula) The_Wave_Tower Teorema_de_Lagrange_(Teoria_de_grupos)

html map