Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Neoathyreus_castaneus Pablo_Alemán Point_Barrow Palma_prunifera Pachycarus Obras_de_Homero Nuez_americana Norbert_Wallez Playa_Condesa Orden_publico Piper_J-3_Cub Polifonte_(hija_de_Hipónoo) Poldi_Pezzoli Pacherenc_du_Vic-Bilh Palestino_cristiano Pedro_Marti_Castelló Orden_al_Mérito_del_Reino_Unido Pintura_de_la_escuela_artistica_de_Tarnovo Nuevo_Méjico P_M_R.C. Peep_Show Nike_(desambiguación) NH_Hoteles Oxido_nitroso Oranienburger_Straße Organizacion_Europea_para_la_Investigacion_Espacial Nintendo_DSi_LL Pappalardo Niall_de_los_nueve_rehenes NMP_(desambiguación) Politica_interna Obsession_(álbum_de_Blue_System) Paolo_Antonio_Roberto Playa_(Guayanilla) Pico_Lenin Mystery Nintendogs:_Dálmata_y_Companía Nancy_Duplaá Nueva_ola_(musical) Naroa_Agirre_Kamio Pa'l_Mundo Neda_soltani Módulo_de_mando Orígenes_de_la_agricultura Parque_nacional_Rodna Paraxenoda_poringica Neolloydia_valdeziana Posum_pigmeo_acrobata Oscar_Serrano_Rodríguez Organismo_gubernamental PSN_Tu_Superestacion Neuvy_Saint_Sépulchre Parodia_elata Panico_(EP) Parque_nacional_Yacambú

html map