Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salus_Football_Club Sting_(desambiguación) Torre_de_la_Rivera Selección_femenina_de_fútbol_de_Estados_Unidos Sangre_fría_(desambiguación) Subdesbordamiento_de_bufer Saint_Aubin_sur_Scie Saint-Genès-du-Retz Torres_gemelas Semeries Saint-Saphorin-sur-Morges This_Is_Football The_planets Saint_Christophe-le-Chaudry Tagetes_lucida_subsp._schiedeana Saint_Aubin_du_Cormier Scirpus_remireoides Sin_noticias_de_Gurb Selección_de_básquet_de_Gibraltar Temosachi_(municipio) Teräsbetoni Sclerocactus_glaucus Sinīvālī Seleccion_nacional_de_balompie_de_los_Países_Bajos Schwormontag The_Mad_Gear_and_Missile_Kid Tragemata Tetrahedron_Lett Topologia_en_arbol Sedum_sedoides Semiplotus Saint-Germain-en-Coglès The_Firm:_The_Album Segers_(crater_lunar) Senorío_de_Santa_Ana Toukoroba The_Rolling_Stones_No_2 Sexologa Transliteración Test_de_personalidad São_Vicente_de_Paul Saint-Bardoux Síndrome_fetal_alcoholico Something/Anything? Saint_Julien_en-Beauchene Serguei_Ivanov_(ciclista) Spirou_y_fantasio Selección_de_futbol_del_Sahara_Occidental Telefunken The_Ballad_of_Jake_and_Rose Saint-Hilaire_(canton_Francia) Specklinia_montezumae Saint_Aignan-le-Jaillard Skatalites Tetraedro

html map