Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eugenio_Entrambasaguas Efecto_Precio Eissesh Festival_Internacional_de_Cine_Arqueológico_del_Bidasoa Evelyn_Abbott Egotelo_de_Rand Esperance_(Washington) Elecciones_Autonomicas_de_la_Comunidad_de_Madrid_(1983) Estacion_Francisco_Magnano El_diario_de_Greg Francisco_Cáceres_de_la_Fuente Enrique_Bolin Francisco_de_Melo,_3°_marqués_de_Ferreira_y_4°_conde_de_Tentugal Eduardo_del_Rio_García Fight_or_Flight Facultad_de_Ingeniería_(UdeA) El_pelicano Flora,_Morphol._Geobot._Oekophysiol. Edward_O._Wilson Fabien_Marsaud El_Príncipe_(álbum_de_Jose_José) Flexibilización_cuantitativa Fosamax Ford_Crown_Victoria Estación_de_Sants-Estació Francisco_José_Ragel Efecto_térmico_de_memoria_(polímeros) Embalse_Salvajina El_Oro_de_Moscú Forma_rondo Estacion_de_Aljucen F._C._E. Fran_Crujeiras Estación_de_A_Pobra_de_Brollón Estación_de_Croix-d'Hins Etica_médica Estadio_Crvena_Zvezda Fotometro Fatal_Racing Francisco_Savín El-Mohamadi Factor_de_riesgo Endertia_spectabilis Egretta_eulophotes Falconara_Marittima El_factor_Xs Fasmidos Filantropico Edmond_(historietista) Federaçao_Angolana_de_Futebol Estater El_Rey_del_Ah,_Ah,_Ah_(álbum) Excomulga Estación_Los_Cardales Editorial_Aduana_Vieja

html map