Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teleférico_de_Durango Seta_(desambiguacion) Tioga_(Pensilvania) Sideways Swainsboro Soundwave Saint-Alyre-ès-Montagne Super_Adventure_Island Satonius Tour_de_Francia_1999 Torremolinos_73 Sant_Joan_Despi_San_Juan_Despi Transparencia_(política) So_Sad Sinfonía_n_81_(Haydn) Scrabble TE_V-8211 Torobisco Sanusíes The_Search_for_One-eye_Jimmy The_lives_of_a_bengal_lancer Sao_Jorge_d'Oeste Sainte-Colombe_(Sena_Marítimo) The_Sandman:_Pais_de_suenos Spirit:_El_corcel_indomable Spathodithyros Torreón_del_Cristo_de_la_Feria Sympterygia_echynorhincha Saponita Teoria_de_Bacon San_Salvador_de_Lobos Tomas_Rocabertí-Boixadors_Dameto_i_de_Verí Samuel_Spiro Saint-Martin_(Valais) Semana_Santa_en_Linares Telencefalo St._George's_Hall Senuc Servicio_federal_de_seguridad Telmatobius_brachydactylus Seleccion_israelí_de_futbol Selma_Ocampo Tin_Man_(Stargate_SG_1) Segunda_division_chilena Teodoro_Iradier_y_Herrero Septogarcinia Sommieres_du-Clain Sinfonia_Jupiter_(Mozart) Segunda_Intervencion_Francesa_en_México Taira_no_Sadafun Securizacion San_Andres_de_Valdelomar Thomas_E_Gaddis Ser_Levante Torneo_Internacional_de_Shanghai

html map