Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Semana_Santa_de_Salamanca Spiraea_callosa Sofía_Rostopochina Stroemiellus Teruel San_Pelayo_de_Guarena Sainte_Cécile_(Mancha) Segunda_división_española_2007_08 Sant_Jaume Solucion_de_problemas Saint_Blaise_(Alpes_Marítimos) Traje_antigravedad Sabáudia Se_Quiere_Se_Mata Tanabueyes Stuart_Hall Silverio_Cañada Stewart_Downing Torre_de_Martin_González Tetraonyx_depressa Superstar_(canción_de_Lupe_Fiasco) Stephanophorum_grandiflorus Topsport_Vlaanderen Satapatha-bráhmana Soulamea_soulameoides Time_After_Time Sphaeralcea_rotundifolia Saint_Froult Scott_Putesky Sigma_Sculptoris Strandhogg Spinhyporhagus_rozei Tom_Higgenson Saint_Germain-de-Tournebut Samsung_Galaxy_S_III_Mini Tau_Sagittarii Santuario_de_Nuestra_Senora_de_Guadalupe_(Guadalajara,_Jalisco) Santa_Rita_del_Oeste Tour_91+1_(video) Serrognathus_bucephalus Sýbaris Sachi_Tainaka Septimo_Día T3-M4 Sebastian_Ligarde Travertino Screaming_Lord_Sutch Synchiropus_laddi Steve_Jackson Sanusíes Siphonoferidae Santo_Domingo_(Florencia) Templo_de_la_victoria_de_caracalla Shiki_Tohno Sida_hookeri

html map