Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castagneto_Po Batalla_del_collado_de_balaguer Braquiblasto Bedretto Caesars_Entertainment_Corporation Ball_(Game_and_Watch) Bengala_(contramedida) Becky_Jackson Caribe_(etnia) Base_de_datos_documental Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_B_2008 Cerro_de_la_Cruz_(Tepic) Centro_espacial_de_Xichang Baskin_Robbins BitTorrent Cesar_Chavez Centauro_(planetoide) Bronisławka,_Voivodato_de_Gran_Polonia BWV_8 Chamique_Holdsclaw Campeonatos_oficiales_de_fútbol_de_Argentina Bhaviṣya_Purāṇa Boris_Garfunkel Chaco_í Campylomormyrus_cassaicus Batalla_de_Cañada_de_Los_Naranjos Balian_de_ibelín,_señor_de_beirut Calliandra_chamaedrys Biryukovo Beta_(pesca) Carlos_Henrique_de_Oliveira Basílica_de_Damous_El_Karita Bubba_Sparxxx Batallón_de_Instrucción_de_Reclutas_n.º_1 Bolli Años_310_a._C. Berenguela Campanula_linifolia_var._heterodoxa Belo_horizonte Aída_García Carlos_Colón_Quintana Catedral_de_San_Miguel_Arcangel_de_Culiacán Ces_(Lousame) Cantón_de_Guatuso BT_TV Biblioteca_Mentruyt Canal_del_Fútbol Cercidia_prominens Carelia_anceophila Cantón_de_Envermeu Centro_instantáneo_de_rotacion Bot._Zhurn._(Moscow_&_Leningrad) Champurrado_(gacha) Blackburn_Twin_Blackburn Bom_Jesus_do_Monte

html map