Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Billete_de_dos_dólares_estadounidenses Calino_de_Efeso Candida_(película_de_2006) Caso_de_los_exploradores_de_cavernas Broken_Siglo_XIX Bubikon Belalcazar Bap_montero_(fm_53) Brahman_(dios_hindu) Bitimol Bathory Big_Daddy_Kane Belle_Isle CS-Cipher Casa_de_manuel_de_villena Casa_de_Arcos Bala_de_Cañón_(cómic) Bernardo_Ferrandiz Borís_Morozov Cancons_tradicionals Basílica_de_Los_Ángeles Bandera_de_Zimbabwe Bouyon Carlota_Jaramillo Caldas_(desambiguacion) Baloncesto_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1984 Boeing_X-40 Carville_Pot_de-Fer Catedral_de_Matehuala Castillo_de_Encinas Censura_en_la_Union_Sovietica Batalla_del_Roble Brassia_maculata Camaras_de_Comercio_de_España Años_1260_a._C. Catedral_Familiar_a_las_Naciones Balkenkreuz Bencio_de_Ampurias Cetronia Bureau_International_Permanent_de_la_Paix Calamar_diamante Batalla_de_Gavutu_Tanambogo Carnunto Carrefour Canton_de_Castelnau-Rivière-Basse Cameroneta_longiradix Camila_Riveros Carlina_ixia Catedral_de_Klagenfurt Azulejo_canivano_de_Berja Brian_Kennedy BUGalicia Bandera_de_la_V_Región_de_Valparaíso Castillo_Iwakuni Casa_Real_de_Karađorđević

html map