Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Dominguez_(“Chino”_Domínguez) Battlefield_(saga) Barbara_H_Liskov Bernardo_Leighton_Guzman Catana Callispa_apicalis Brent_Wellington Banco_Santander Cantón_Déleg Básquetbol_en_México Calaveras_literarias Bandera_de_la_Republica_de_Mauricio Camalu Cadahalsos Barrio_de_Ciudad_Jardin_(Malaga) Batalla_de_Golpejera C_I_M_A Basilica_del_sacre_coeur Capachito_arbustivo Boeing_767_400ER Bandana_de_tela Catedral_de_la_Asunción_(Vladímir) Bandera_de_la_Region_de_Los_Rios Casa_de_Borbon-Busset Campeonato_Alemán_de_Fútbol_1925 Bosque_de_coníferas Caballería_polaca BAE_146_200 Blind_Date_(pelicula_de_2008) Buzz_Lightyear Batallón_de_Instrucción_de_Reclutas_n.º_1 Barba_de_Júpiter Canton_de_Argenton_les_Vallees Biblioteca_del_Congreso_de_los_Estados_Unidos Bolitoglossa_aureogularis Caja_de_Ahorros_de_Plasencia Catón_en_Útica_(Antonelli) Cartago_(desambiguación) Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1934 Calle_del_Mesón_de_Paredes Big_Hero_6_(Película) Beatriz_Paredes_Rangel Candidatura_de_Chicago_a_los_Juegos_Olímpicos_de_2016 Cecilia_Natteri Carlos_Ancira Casa_Museo_Guayasamín_de_Cáceres Balsamo_(resina) Bibliografía_Afrobrasilena Cerro_El_Cajon Carmelitas_(Metro_de_Santiago) Campeonato_mundial_de_gimnasia_rítmica_de_1997 Baharuia Campo_electrostático Carex_scirpoides Casto_Mendez_Nunez

html map