Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1932 Justice_society La_Ventana_de_Allegra Jessie Lady_Marmalade_(canción_de_Christina_Aguilera,_Lil'Kim,_Mya_y_Pink) Intendente_de_la_Región_de_Coquimbo José_Antonio_Martinez_Suarez La_banda_de_Pérez Lenguas_Kypchak-Bolgar Jose_Manuel_Martinez_Cenzano Liga_de_Campeones_de_la_CONCACAF_2008_2009 Link's_Awakening Inyector_bomba KS_Tërbuni_Pukë Ixhuacán_de_los_Reyes José_Mariano_Salas Jujlandaceas Ko_Ōtani Integratron Kirsch_les-Sierck La_picara_puritana La_telaraña_(obra_de_teatro) Isaac Leuciscus_acanthopterus Johann_Sebastián_Muller Lista_de_adyacencia Jamil_Mahuad José_Miguel_Vicuña La_Biblioteka Liga_chaqueña_de_futbol Lagduf Jack_Ryder Juan_Hugo_de_la_Rosa_Garcia Juan_Luis_Martinez_Holger Jose_Tolivar_Faes Javier_Gomez-Navarro_Navarrete Juan_de_Torrezar_Diaz_Pimienta La_boda_(ópera) Lethrus_marakandicus Jose_Ignacio_Bollain_Ochoa Interdicción_lingüística Lavardin John_Todd_Ferrier Isidore_Geoffroy_Saint-Hilaire Jose_Paredes_Jardiel José_Luis_Barceló_Mezquita Juan_Moya_e_Idígoras Le_Barboux Lista_de_articulos_que_toda_enciclopedia_en_espanol_deberia_tener. Juana_Díaz_(Juana_Díaz) José_Ramon_Orozco La_ascensión_de_Cristo Jean_Maritz Juan_Ramón_de_Iturriza_y_Gárate-Zabala Kiryat_Motzkin

html map