Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint-Germain-de-Vibrac Teresa_(santa) Stengel St._Edward's_Crown Scleromystax_lacerdai Square_Europe,_Ltd Samyaza Toreador_(Vampiro:_la_mascarada) Streleskia Saint_Leger_sur_Vouzance Spy_Kids_3D:_Game_Over Torre_central_de_radio_y_televisión_de_Pekín Tercio_de_Vera San_Lucas_(Giambolonia) Su-30MKK Santiago_Tangamandapio_(Michoacán) Tensor_tension_de_Piola_Kirchhoff Saint_Barnabé Saint_Cyprien_(Dordona) Sal_ahumada Sofugan Simplectomorfismo Salvelinus_czerskii Sedum_maximum_var._atropurpureum Travels_Carolina Saint-Denis-lès-Bourg Tacinga_werneri Sepe_Tiarayu Sorbaria Saint_André-d'Olérargues Todas_la_hojas_son_del_viento Sphragidia The_Covenant_(película) Snowboard Saint_Paul_(Orne) Saint_Caradec-Tregomel Tratado_de_las_Nueve_Potencias Santa_Maria_de_los_Llanos Tradición_yahvista Stonewood_(Virginia_Occidental) Schizothorax_integrilabiatus Souain_Perthes-lès-Hurlus Specularia_americana Tratado_sobre_el_funcionamiento_de_la_Unión Sylvia_Koscina Samokov Santiago_(Ecuador) Siglo_VIII_AC San_carlos_del_zulia Scamorza Slovan_Liberec Supplicatio Sur_(desambiguación) State_Bank_of_India_ATP_Challenger_Tour Threshold_(serie)

html map