Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stadio_Olimpico_di_Torino Seleccion_de_futbol_de_Niue Stauropsis_parishii Trebbiano_di_Cesene Saxifragearum_Enumeratio._._._accedunt_revisiones_plantarum_succulentarum Salvador_Camacho_Roldán Since_You've_Been_Gone Temporada_2006_2007_del_A1_Grand_Prix Sintesis_asimétrica Sinfonia_n._1_(Dvořak) Samuel_Rubio_Calzon Termas_de_Aïn_Doura Thermofilum The_firm Teodoro_Mangaphas Toontown The_Covenant_(película) Sistema_de_Información_de_Schengen Setup Signo_de_nikolsky Sebastian_Alejandro_Battaglia St_James'_Park Santa_Cruz_(ciudad_Costa_Rica) Sternidae Saint_Ex Tratado_de_ninfeo Sarliac_sur-l'Isle Salcedoa_mirabaliarum Santo_Adrião_(Armamar) Scutellaria_albida Súlido Teatro_del_Libertador_San_Martín Sor_Juana_Ines_de_la_Cruz Satélite_de_comunicaciones Teatro_de_Las_Lagunas Teatro_Echegaray Selle_Italia-Serramenti_PVC_Diquigiovanni San_Lorenzo_in_Palatio_ad_Sancta_Sanctorum Smilax_sprengelii Tecnologias_intermedias Stachys_humilis Stevan_Stošić Sony_Pictures_Televisión Silene_punctata Sinagoga_Vaad_Ha'ir Segunda_División_Venezolana_2012/13 Serguéi_Rajmáninof Schneur_zalman_de_liadí Taquimetría Tabaquero Supercopa_Argentina_2014 Top_Model_of_the_World_2008 Satélite_Miranda_(VRSS-1) Teoría_de_Lorenz_Mie Sonata_para_piano_No_16_en_Do_mayor_K_545_(Mozart)

html map