Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hoznayo Awarba Aurélio_de_lira_tavares Antioqueños Henrico_County_Public_Schools Armario_ignífugo Hiperenlace Arboreto_Main-Taunus Ano_1013 Guilty_Gear_X:_Advance_Edition Arroyo_Martínez Arbol_de_melon Harpalii Monasterio_de_glozhene Moenkhausia_browni Artilleria_antiaérea Arnoldo_Krur-Heller Atlético_Quindío Hans_Muelich ICE-350E Guerra_de_ifni Asimilacion_(lingüística) August_Wester Hilario_Fernández_Long Hierba_de_las_golondrinas Monolepta_bifossulata ITGA7 Guerra_Civil_Espanola_en_Valladolid Movimiento_panarabista Arthur_N._Zanetti Morillo_de_Tou Horacio_Nelson Anita_Pastor Asturias_patria_querida Avenida_Brasil_(Lima) Arroyo_Sarandí_(Artigas) Huracán_Isabel_(desambiguación) Guarini Hidrogamia Avinyó Götene Misil_Skyflash Iago_Falque Heterospathe_micrantha Atrophaneura Historia_de_la_organización_territorial_de_Albania Mitsubishi_i-Miev IL_5 Muineira Movimientos_internos_del_PRF Atenea_Alea Guazu_Cua_(Dpto_Ñeembucu_Paraguay) Arturo_Yamasaki_Maldonado Anoectochilus_sandvicensis_var_apiculatus Historia_de_la_Geometria

html map