Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Accidente_del_Tu_154_de_la_Fuerza_Aerea_de_Polonia Cocina_castellonense Administradora_de_fondos_de_jubilaciones_y_pensiones Adopcion_en_el_mercado_de_Mozilla_Firefox Wargnies_le_Petit Voleibol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1984 Albigense Visto_lo_visto_TV ARA_Almirante_Irizar_(Q_5) Viaje_de_Mozart_a_Berlín Conservante_E-202 Vena_del_bulbo_raquideo Abraham_Zimmermann Zoutleeuw Walton_(Nebraska) Clúster_(informática) Zilorgano Whole_Lotta_History Colias_hyale Ciganda William_Frederick_Haynes_Smith Actinidia_latifolia_var._deliciosa Wellsville_(pueblo) Villar_de_Arnedo_(El) Volta_(crater_lunar) Communauté_de_communes_de_Roussillon_Conflent Conicet Club_Uruguay Virgen_de_Guadalupe_(advocación_mexicana) Ahuacatlán_(municipio_de_Puebla) Absceso_dental Aias Abadía_de_San_Pedro_(Solesmes) Condado_de_Brienne Vicentino Albaycín Victor_Javier_Müller Chthonius_platakisi Ciudades_de_Hungría Acilalanina Claudio_Orrego Circuito_de_Cataluña Aero_L-29_Delfin Waka_(canoa) Villa_Yapeyu Científica Valle_de_Cedron Acontecimientos_historicos,_mitológicos_y_religiosos_en_Xena:_la_princesa_guerrera Congelando_el_tiempo Comandancia_Frías WASP-12b Walter_Gaston_Bustos Zafra_de_Zancara_(Cuenca) Abenjibre Yonne_(desambiguacion)

html map