Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Camara_Baja Barrio_Nuevo_(Cabimas) Bobo_corbatin Barville_en-gatinais Centro_de_Exhibiciones_Marinas_de_Punta_Culebra Bajo_Belgrano_(álbum_de_Spinetta_Jade) Cercocystis Basílica_San_Antonio_de_Padua_(Buenos_Aires) Carmen_Belén_Richardson Bordères_et_Lamensans Cantón_de_Montréjeau Casablanca_(Murcia) Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Consolacion_de_San_Cristóbal Bṛjat_saṃjitā Chaptuzat Baron_jean_conrad_hottinguer Bárbara_(cómic) Central_térmica_Bahia_de_Bizkaia_Electricidad Biblioteca_Nacional_de_Túnez Batman:_La_Mascara_del_Fantasma CNP_Assurances Calypsoeae Budo-Sungai_Padi_Mountains_National_Park Bae_doo-na Bruno_Mantovani Cagiva Campeonato_Nacional_Peso_Completo Basílica_de_San_Crisógeno Bar_del_Infierno_(programa_de_televisión) Cabellos_de_Pele Bernardo_del_Rosal_Blasco Cantón_de_Perpiñán-4 Can_Uğurluer Campeonato_Europeo_de_Natación_de_1993 Castillo_de_Bran Cambios_Biológicos_del_Deportista Canecillo Carrion_de_Calatrava_(Ciudad_Real) Carlos_Chávez_Ospina Bucuresti_Nord Batallón_Dombrowsk Bucloc_(Abra) Bf_108 Balanites_latifolia Cetaceo Beverly_Hills_(cancion) Batalla_de_pensacola Buitres_Después_de_la_Una Bebe_Magico Bulbilis Canadian_Idol Cardenal-Infante Balvu Bartolome_Gabarró_y_Borrás Carme_(luna)

html map