Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Temporada_1968-69_de_la_ABA Torce_en_Vallée Thalassoleon Sergei_Kusevitski Santiago_de_cali Santo_Adrião_de_Vizela San_Pedro_(Los_Ángeles) Star_Wars:_Dark_Forces Sauna_Paradise Smilax_china_f._obtusa Terror_en_estado_puro Sophie_Scholl_Die_letzten_Tage_(pelicula) Svenska_Dagbladet Sabor_amargo_banda Saint-Julien-de-Raz Schistura_kaysonei Secretariado_del_Partido_Comunista_de_la_Unión_Sovietica Surdisorex Siracusaville_(Luisiana) Sergio_Augusto_Magana_Mártinez Stuart_Little:_Un_raton_en_la_familia Sierra_de_guara Schmetterlinge_(Novela) Tetrapturus Tenada The_War_(película) Síndrome_de_Goltz-Gorlin Tostig_Godwinson Socio_Águila_F.C. Tongalés Socialdemocratas_Italianos Schistonota Thomas_Koschat Seleccion_de_beisbol_de_Corea_del_Sur Sradha Saint_André-Capceze Sistole_(corazon) Tabebuia_jackiana Subbética_de_Cordoba Síndrome_del_nido_vacio San_Luis_de_Francia Shun_Shun_Rikka Sant_Feliu_de_Guixols_(Gerona) Tenebrionido Shōnen_Knife Santiago_de_Liniers Toyota_Corolla_Rumion Surfontaine Tesorero_de_la_Royal_Navy Simon_Metafraste Torillo_pechirrufo Shogún_senor_de_samurais Terremoto_de_1957 Santa_Columba_de_Sens Santa_María_de_Sarroqueta

html map