Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jerzy_Żurawlew LSD_(videojuego) José_de_Leonisa Laura_Pausini_(álbum_en_italiano) Jo_In-sung Karmenu_Mifsud_Bonnici JE_Tizi_Ouzou Labeo_congoro Karwinskia Kalonymus Kurkas_tiglium Khalifa_bin_zayed_al_nahayan Jose_Maria_Cordoba Lindi_(region) Jose_de_Canizares It_takes_a_nation_of_millions_to_hold_us_back Isab. Interaccion_magnética_dipolar José_Planes_Penalver Liparis_persimilis Jose_Alejandro_Bernales Jorge_de_Darmstadt Josepmir_Ballón Jacobaea_adonidifolia Iván_Martin_Mateu Ley_de_Ciencia,_Tecnologia_e_Innovación Kole Julian_Fernandez_Sanchez Juglandáceas Lacrimosa_(desambiguacion) Leptoconopidae La_Tuda José_Manuel_Larraín_Valdés Jordi_Ginés Junio_de_1970 Kursaal_(desambiguación) Lebedev Kulikoró_(región) José_Antonio_Corrales José_Joaquín_Isaza Jan_A.P._Kaczmarek Lista_de_episodios_de_El_laboratorio_de_Dexter Linda_Escobar Judío_errante Liga_de_Campeones_de_la_OFC_2009_10 Jorge_Larde_y_Arthes Kerguelenella Lista_de_episodios_de_Numb3rs Jose_Garcia_Ortega Lisa_Hannigan Linares_del_Acebo Kosovo_je_srbija John_Beaumont_Williams Jose_Antonio_de_Mendoza_Caamaño_y_Sotomayor_marques_de_Villagarcía La_tía_Julia_y_el_escribidor_(telenovela)

html map