Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_Premier_armenia Juan_Nepomuceno_Rueda_Rueda Kibler Krist_Anthony_Novoselic Koyukon Lema_de_berge Julio_Canessa Karnobat Lesques_de_pirra Ley_de_Prestamo_y_Arriendo Jorge_Alberto_Cavazos_Arizpe Josué_Koldriansky León_de_la_Metro_Goldwyn_Mayer Kraken_(historieta) Juegos_Olímpicos_de_Calgary_1988 José_Murphy Linea_de_alta_velocidad_Sevilla_Cádiz Jenry_Zaka La_Barre Lago_del_Vistula Juegos_de_los_Pequenos_Estados_de_Europa_de_Monaco_2007 Lemoiz_(Vizcaya) Linea_56_(EMT_Madrid) Kitiara Isla_Barbe Lampre-NGC Jean-Baptiste_Élissalde Jackson_Center_(Pensilvania) Judy_Stephen Italo-argentino Juan_luis_de_la_vallina_velarde José_Miguel_Varas Karla_Rubilar Inés_de_Poitiers Instituto_de_Estadística_de_la_Universidad_de_París_VI Jane_Walker Lesath Juncus_istriacus La_barra_del_Mundial Laila_Rouass José_María_Zarraga Lista_de_las_Naciones_Unidas_de_territorios_no_autónomos J_F_K Jose_Antonio_Reinafé Knodus_mizquae Kochia_sericea La_aventura_del_tocador_de_senoras Kathleen_McKane_Godfree Lasso Josep_M._de_Porcioles Jose_Espínola_y_Peña Jonás_Gutiérrez_(desambiguación) Jean-Baptiste_Dusillion Johann_Melchior_Van_der_Mey Lepidorhiza_(Bulbophyllum)

html map