Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biblioteca_y_museo_presidencial_de_herbert_hoover Bottino Besse_sur_Issole Cañeros_de_Zacatepetl Baldario Cactus_compressus Bananas_(album) Biencourt_sur-Orge Blue_Jeans_(canción) Batalla_del_Roure BM_Cisne Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1997 Caserones_(Rubite) Bandera_de_Chocó Callispa_hessei Casa_Museo_Azorin Benafigos_(Castellón) Be_x_Boy_Gold Caesar_Augustus Centaurea_pterocaulos Azucena_berrutti Carolina_González Chaetodon_trifasciatus Bostono_enciklopedija Boletus_erythropus_var._erythropus Bac_Beag Cayo_Junio_Bubulco_(consul_291_a._C.) Bucle_de_abonado Cerdà Campeonato_Mundial_Junior_de_Hockey_sobre_Hierba Calipso_(mitología) Bentley_rhythm_ace B_oleracea Castillo_de_Solsona Basilio_Pavón_Maldonado Bandera_de_tuna Boton_sinaptico Bellagio Bosque_el_Nixticuil Carl_Philipp_Emmanuel_Bach Brachyglottis_huntii Braunweiler Borna_virus Bendersville C._P._T. Challenger_de_Burnie_2009 Bahía_de_Acapulco Carl-Michael_Herlofsson Batallas_del_siglo_X Cambio_de_agujas Canales_romanos_de_La_Cabrera Batara_de_Swainson Bosco_(nombre) Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_1951 Callejón_de_los_Mártires

html map