Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grabina_(condado_de_Bialobrzegi) Rapún Próspero_obispo Medicina_de_familia Microrregiao_de_Pindare Manuel_Ángel_Aguilar_Belda Lüen Melón_negro Quirigua Ratón_marsupial_de_Butler Quisquilla Mayo_de_1974 Radio_totskoye Marina_San_Jose Provincia_de_Cangallo Manoplas_blancas Maria_Jesus_Rosa_Duran Lygodium_chaerophylloides Primaria_demócrata_de_Arizona,_2008 Línea_12_(Paraná) Mascarena Margaret_J._Geller Luis_Fermin_Santamaría_Pino Queens_Of_The_Stone_Age Preludios,_Op._32_(Rajmaninov) Ramon_Corral_Verdugo Madame_Brûlart Recesion_económica Marc_Safont Línea_C_9_de_Cercanías_Madrid Presa_de_La_Florida Maria_Ángeles_Sánchez_Conde Mayito Matton_et_Clémency Ramón_Cota_Borbón Masa_equivalente Luis_Felipe_Sapag Max_Mueller Maquina_virtual_java Maria_Ana_Fitzherbert Publicacion_histórica Magnolia_denudata_var._angustitepala Rafael_Reyes Grenoble Gorgonopsinae Grama_de_ciempiés Pretel_(Granada) Marisela_Morales_Ibanez Mabea Mark_(Galactik_Football) Miguel_Mihura_Alvarez Grecia_helenística Puente_Viejo_(Lérida) Luciana_González_Costa Ralph_Arthur_James

html map