Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquim_Agostinho_(futbolista) La_jardinera/_Es_imposible Linea_de_la_Matinha Liga_de_montenegro_de_waterpolo_masculino Jean_de_Sainte-Colombe José_Camaron_Bonanat La_Conjura_Sixtina Iris_unguicularis_var._carica Ley_Organica_(España) Liga_de_Fútbol_de_Paraná_Campaña José_Miguel_Gil_Cañizares Julio_Cesar_Vargas_Calderón Lista_de_capitulos_de_Ōban_Star-Racers Juana_de_Inglaterra Khanty_(etnia) Linières_Bouton Jardín_Botánico_Acuático_Mizunomori Lesu Joaquin_Arozamena Jacamar_de_cabeza_oscura King_Kong_(Videojuego_Basado_en_Pelicula) La_Madeleine_Bouvet K_V_Kortrijk José_Manuel_Pinto Lagerstroemia_augusta James_Ellroy Instituto_Colombiano_de_Normas_Técnicas_y_Certificacion Jacea_nigra Libreria_Porrua James_Goldsmith Juan_Pablo_Anor Janacek Leonel_Gongora José_Víctor_Rodríguez Ismael_Oddo Isla_Cabello Landrevarzec Lacon Izumi_Konata La_Grée_Saint-Laurent La_Magia_de_la_Amistad Jusnaturalismo Jarabedepalo La_Bollène-Vésubie Lista_de_capitulos_de_Hunter_x_Hunter La_revolucíon_mexicana Kresťanska_a_demokraticka_unie_-_Československá_strana_lidová James_Clark Krimilda Lenguas_yawanas John_Graunt Jean-Paul_Abalo Kafta Las_Talas_(San_Juan) Kilovatios

html map