Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frante_Democrático_Nacional_(Mexico) Truck_mania Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Rosario_(Itagüi) Municipio_de_Ludlow_(condado_de_Champaign,_Illinois) Utah_(estado) Funcion_de_luminosidad Iii_distrito_electoral_federal_de_baja_california SC_Olhanense Ikusi USS_Intrepid_(CV-11) Municipio_de_Tryon_(condado_de_Polk,_Carolina_del_Norte) Municipio_Ribero_(Sucre) Iglesia_de_los_Santos_Borís_y_Gleb Giadotrum Freenix Municipio_de_Dafter_(condado_de_Chippewa,_Michigan) Ganbare_Goemon:_Tengu-tou_no_Gyakushuu! UTFSM Gastrostomía_endoscópica_percutanea Universidad_Miami Municipio_de_Heidelberg Museo_Hide Ruta_Gedmintas Frente_Popular_para_la_Liberación_de_Palestina_Maniobras_Externas Municipio_de_Ervin_(condado_de_Howard,_Indiana) Municipio_de_Paint_(condado_de_Madison,_Ohio) Unión_de_Estudiantes_Secundarios Ruhrstadion Municipio_de_Deer_Lake_(Dakota_del_Norte) Richard_Guy Saab_Gripen Trevor_Rabin Universidad_Autónoma_de_Aguascalientes Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Encarnacion_(Alhaurín_el_Grande) Resolucion_1_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Independência_(Bolivia) Ritornelli Inmigración_en_Peru Imaginismo_ruso Municipio_de_Skanderborg Rey_Escorpión_(película) Georgi_Adelson-Velski Gledys_Ibarra Municipio_Anzoátegui Trenta Revolucion_de_1944_en_guatemala George_A._Olah Incensaciones Unión_Socialista_de_las_Fuerzas_Populares RitteroCereus_humilis Ricardo_Pío_Perez_Godoy Roncus_zoiai Republica_Serbo-hungara_de_Baránya-Baja Representación_gráfica_de_una_función Gilles_Leroy

html map