Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cambridge_United Bombetas Barca_Camp_Nou Caloperdix_oculeus Bajo_california:_el_limite_del_tiempo Bolitoglossa_decora Cantabria_F.C. Batalla_de_Adrianopolis_(desambiguacion) Campo_de_Cartagena Biblioteca_Departamental_Jorge_Garcés_Borrero Centro_de_Atencion_a_las_Drogodependencias Ceretto_Lomellina Campus_Cientifico-Tecnologico_de_Linares CBTU Chantenay_Villedieu Casteldidone Champinón_común Chamaecerasus_dumetorum Años_440_adC Brutalidad_policial Bandera_de_guinea_ecuatorial Batalla_de_San_Carlos_de_Bolivar Calabozos_y_dragones_2,_la_ira_del_dios_dragon Calle_Bleecker/Broadway–Calle_Lafayette_(estacion) Best_of_hilary_duff Bystropogon_canus Ben_Parker Biblioteca_metropolitana_Ervin_Szabo Balboa_(moneda,_Panamá) Batalla_de_Pabaiskas Bosque_semiboreal_de_siberia_occidental Canal_1 Cactus_subquadriflorus C.T. Bernardin Camilo_Armando_Sánchez_Ortega Cathedral_Parkway-Calle_110_(linea_de_la_8ª_Avenida) Cercle_d'Estudis_Sobiranistes Carlos_Manuel_Baldomir Cabo_Enniberg Benito_floro Cantón_de_Saint_Savin_de_Blaye Bylatyan_Oyuunuskay Celarier Beisbol_en_los_Juegos_Asiáticos_de_2006 But_Beautiful Carga_inmediata_(Implante) Beaveria Bunde_(género_musical) Carlos_Guirao Canaleja_(Leon) Calera_de_Leon Centro_de_Estudios_de_Políticas_Públicas_y_Gobierno Ben_10_Carrera_Contra_el_Tiempo Basílica_Menor_de_Nuestra_Señora_de_las_Misericordias_(Santa_Rosa_de_Osos)

html map