Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Real_Compañía_Guipuzcoana_de_Caracas Radionovela Mestre_Jacome_de_Malhorca Randy_Moss Luca_Denicola Mare_Tranquillitatis Mad_Max,_mas_alla_de_la_cúpula_del_trueno Menarguens Luis_Maria_Aguilar Mahā_Visnu Mariano_Carnerero Proyecto_Erekto Proteína_transmembrana Liège-Bastogne-Liège Maximo_Palacio_Allué M.S.Pereira Marquesado_de_Cienfuegos Prosopocoilus_romeoi Michael_Ansara Mario_R_Capecchi Gondizalves Mentalidad Lukaniko Registros_de_la_Guerra_de_Irak Los_sueños_en_la_casa_de_la_bruja Michigan_J_Frog Red_(personaje_de_Pokémon) Margarethe_von_Oven Randa_(Mallorca) Q_U. Puerto_Zayed Malaussene Los_Insaciables_(novela) Promoción_de_las_enfermedades Merico Mai_(Avatar_la_leyenda_de_Aang) Lucio_Cornelio_Escipión_(cónsul_259_a_C.) Ludwig_Beenken Luis_Antonio_Enrique_de_Borbon_Conde Power_Rangers:_Dino_Trueno Proteácea Mesorregión_(Brasil) María_Eugenia_Lozano Megyathus_acetabulosum Milkor_MGL Real_Colegio_Mayor_de_San_Clemente_de_los_Espanoles Lorenzo_di_Pierfrancesco_di_Medici Marquesa_de_Algecilla Locos_por_la_musica Grandes_éxitos_y_fracasos_II QV38 Lorca_(Murcia) Micropteropus_intermedius Margalef María_Malibran

html map