Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bauhinia_×_blakeana Bencio_i_de_carcasona Berberis_ilicifolia Caricaceae Beryl_Junction_(Utah) Belén_(Catamarca) Bernini Brioches_la_Boulangère Caffrowithius_excellens Baronesa_de_Staël_Holstein Casa_de_Orange-Nassau Campeonato_Brasileño_de_Fútbol_2004 CS_Saint_Denis Catedral_de_San_Esteban_(Auxerre) Banco_Obrero Beret-seri Bárcena_(Espana) Bugsy_(película) Bellsouth Carlos_Diaz_Hernandez Barry_ryan Chaetodon_xanthurus Canton_de_Claye_Souilly Bell_X_2 Campo_gravitacional Carter Castell_Platja_d'Aro Batalla_de_torroella Batalla_de_Gevora Cabrera_d'Anoia Blas_Roca Boenn. Carmen_Polo_Martinez-Valdes Calloselasma_rhodostoma Barca_de_alba Bakau_United_F.C. Caso_Antonini_Wilson Bonifacio_(nombre) Bádabā Bonsái Bécordel-Bécourt Binarias_de_rayos_x_de_baja_masa Año_1262 B_j_vorster Bateria_(artillería) Bandera_de_Aland Bhaguiratha Cantharomorphus Cais_do_Sodré CFBDSIR2149 Brown_(desambiguación) Canton_de_Bayona_Nord Byttneria_minytricha Basilica_Menor_de_Nuestra_Señora_de_las_Misericordias_(Santa_Rosa_de_Osos) Centaurea_adjarica

html map