Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guajataca_(Quebradillas,_Puerto_Rico) Idioma_Urdu Avenidas_Clinton_y_Washington_(linea_de_la_Calle_Fulton) Antonio_Pérez_García Monte_Banajau Gustavo_Peyra_Anglada Historia_de_la_República_de_India Monumento_al_Ahogado Hoboken_(desambiguación) Hyphaenia_flavofemoratus Asociacion_de_Depositos_Centrales_de_Valores_de_America Ministerio_de_Trabajo_e_Inmigracion_de_Espana Apteryx_australis_mantelli Hugo_Silva_(actor) Hemipsilichthys_steindachneri Ministerio_de_Vivienda_de_Espana Grosse_Pointe Himno_Nacional_(Yibuti) Ayesha_al-Gaddafi Idioma_bujaro How_I_met_your_mother Avahi_cleesei Heaven_for_Everyone Anomalia_magnética_Kursk Andrzej_Sypytkowski Asociacion_de_la_Academia_de_Cine_y_Television_Britanica Arboles_frutales Moureia Archie_Moore Ministerio_de_Instruccion_Publica_y_Previsión_Social Mosmota Argiope_keyserlingi Hijos_De_La_Tierra Auriac_(corrèze) Harda Hay_algo_referente_a_Paulie Mini_Crédito I_Live_for_the_Weekend Güisache Habitantes_de_San_Andres Asunto_internacional Aurota Monteverde_(biologia) Homestead_Meadows_South_(Texas) HMS_Hawke Hacienda_Temozon_Sur Hangmen_Also_Die! Ha_llegado_el_águila Hugo_el_Primado Montenegro_(Quindio) Anos_500 Arriaga_Lakua Astragalus_arragonensis Arras_sur-Rhone Hand_Of_Blood

html map