Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Velocista Club_Alpino Aegis_group Veneux_les_Sablons Chembarambakkam Wichi_(Chaco) Connecticut_Agricultural_Experiment_Station ASM_Formule_3 Adiantum_pedantum Aeronaves_presidenciales_de_los_estados_unidos Vinyoles_d'Oris Zucaina_(Castellón) Yudhi_sthira Condado_de_sayavedra Comando_de_la_Fuerza_de_Submarinos Aconitum_pulcherrimum World_Aerobatic_Championships Congreso_de_Diputados_del_Pueblo XI_Región_Aisén_del_General_Carlos_Ibañez_del_Campo Zonula_ciliaris Victor_Garcia_(cantante) Villamediana_de_iregua Chrysanthemum_morifolium Abalos_&_Herreros Abomaso Valón Comer_Beber,_Amar Club_Carlos_Concha Wola_Wierzbowska XBasic Adiós_pequeña Yekaterina_Maksímova Veselye_Ulybki_(sencillo) Vagn_Jorgensen Zona_Metropolitana_de_Cuernavaca Cine_en_1956 Wikipedia_en_limburgues Yuilop Villafufre_(Cantabria) Cinnamomum_zeylanicum_var._inodorum Colegio_Mayor_Berrospe Wilfried_David Villa_Bernardo_Monteagudo Vuelo_supersonico Víctor_Machín_Pérez Consejería_de_Presidencia_Administraciones_Públicas_y_Justicia Charles_Christian_Nahl Acer_erythrocarpum Condado_de_Mono_(California) Concupiscencia Coccinella_septempunctata Valle_de_Los_Altares Varennes-le-Grand Aeropuerto_Internacional_de_N'Djili Aborigenes

html map