Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amu_Darya Distrito_electoral_de_Anna_6_(condado_de_Union,_Illinois) Durga_Puya Alofono_(Quebec) Deyang E_302 Dre(productor) De_Iniusta_Vexacione_Willelmi_Episcopi_Primi Cradlesong Cryptoheros_cutteri Alonso_de_Cisneros Copa_Mundial_de_Futbol_Sub-20_de_1991 Discografía_de_Greyson_Chance Durazno_Fútbol_Club Alma_Guillermoprieto Demolition_(álbum_de_Ryan_Adams) Doble_pendulo Cristo_en_casa_de_Marta_y_María Cortes_de_cerdo Amigos_x_siempre_(banda_sonora) Coryphantha_organensis Dialogo_intercongolés Delwende Algalloa Dialeuropora_centrosemae Cooperacion_Regional_del_Oceano_Indico Diccionario_Historico_de_Suiza Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 Alpes_de_Carintia_y_de_Eslovenia Directiva_de_Residuos_de_Aparatos_Electricos_y_Electrónicos Deception_(House) Cortijos_del_Cura_(Galera) Days_of_thunder DVB-S2/AMC Cráter_de_Newton Convictorio_de_San_Carlos Cyclura_rileyi Coro_de_Opera_de_Malaga Dipilidiasis Dinastia_Banu_Dil_Nun Denosumab Diámetro_del_tamiz Dumplings Cronología_de_Oriente_Próximo Dirigible_(película_de_1931) Edgar_Ié Durham_(condado_de_Middlesex,_Connecticut) Delegacion_(informatica) Crisis_financiera Convención_de_las_Naciones_Unidas_sobre_la_Utilización_de_las_Comunicaciones_Electrónicas_en_los_Contratos_Internacionales Diocesis_de_Cartagena Demografia_de_Nigeria Dolores_Abril Crandon_(Wisconsin) Desenzano_del_garda

html map