Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tiromancino Sindrome_de_Korsakoff Saint_Clement_sur_Valsonne Slow_food Seleccion_de_fútbol_de_Madagascar Stangeriaceae Santiago-Pontones_(Jaen) Terrorcore Sempere San_Juan_Apóstol Torneo_de_ajedrez Tragus_gracilis Totalplay Stephenie_Meyer Transporte_urbano_comarcal_de_pamplona Schwerbelastungskorper Spira_de_perseus Tadeu_Galvan_de_Oliveira Soap_Opera San_Isidro_Kuxub Smoke_City Tania_Balachova Teatro_General_San_Martin Survivor_Series_2001 The_Complete_Silver_Beatles Sitio_de_Barad-dur Tasa_de_transferencia_de_datos_constante Scandiceae The_return_of_jezebel_james Sarah_Gabriel Teresa_de_Ahumada Templo_de_millones_de_años_de_Seti_I Summit_Park The_Gremlins Sathrochthonius_crassidens Tico_de_los_siete_mares_(anime) Shiloh_3:_Saving_Shiloh Shqip Taa_II T_Itô Somport_(Huesca) Superalta_frecuencia São_Jorge_(Brasil) Skógafoss Santanderia Svetlana_Alpers Takifugu Taranta_Peligna Semetey_Dinamo_Kyzyl_Kiya Sancho_Manuel The_City_of_Miami_Police_Department Teología_(desambiguación) The_Peel_Sessions_(EP_de_The_Smiths) Spinatimonomma_chapini Siderosis_(hierro)

html map