Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carga_de_planck C.J._Hobgood Año_189_adC Cevio Bujaraloz Campeonato_Sub-15_de_la_Concacaf Batalla_de_cremona_(1702) Banksia_marcescens Béisbol_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Carmen_Martinez-Bordiu_Franco Caykur_Rizespor_Kulübü Babylon_zoo Castillo_de_Garci_Franco_de_Toledo Brockport Boris_y_Gleb Cassipourea_salvago-raggei Ağrı_(desambiguación) Castillo_de_San_Cristóbal_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) Boismé Benjamin_Peter_Gloxin Batman_Beyond:_El_regreso_del_Guasón Castillo_de_San_Anton_(La_Coruña) Catedral_Basílica_de_la_Inmaculada_Concepción_de_Denver Begonia_sect._Platycentrum Bryconamericus_icelus Bandera_de_Gozón Bravos_(Ourol) Beaugeay Años_1020 Campeones_de_Fórmula_1 Botão Carlos_Escobar Batalla_de_Hansado Bozo Cardamine_praticola Campeonato_Sudamericano_Sub_15_de_2007 Bailables_№_9 Celtis_ingens Carducho Café_chorale Cantueso_morisco Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1994 Callionymus_regani Cachoeiro_de_itapemirim Banco_de_Noruega Chalca Bonifacius_IV Banjul_Hawks Cassia_brasiliana_var_tomentosa Cariniana_integrifolia Bloqueador_solar BMAA Camara_Planetaria_y_de_Gran_Angular_2 Begin Benixaloní

html map