Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Teresa_Ruiz_Gonzalez Quoya MD5 Llofriu Marginaleyrodes_ixorae Maniaco_depresiva Protichka Marques_de_Santiago_de_Oropesa Milano_brahmán María_Cristina_de_Borbon_y_Battenberg Provincia_de_Bengela Mestanza Mancomunidad_Integral_Sierra_de_Montanchez Poupartia Marbella MiG31 Malva_setigera Manuel_Marques_de_Sousa_(2°) Miguel_primo_de_rivera_y_urquijo Prueba_de_Acunación_(monedas) Grayslake Melikian Presidencia_pro_témpore_de_Unasur Gonzalo_Rodríguez_(músico) Marron_Glacé_El_Regreso Los_Cinco_en_el_Cerro_del_Contrabandista Maria_Conchita_(álbum) Malthinus_strangulatus Rascacielos_por_comunidades_de_Espana Propiedad_Contribuidora Gregorio_Samaniego Presidente_del_Consejo_de_Ministros_de_la_Union_Sovietica Mikroraión Manfred_Karge Proyecto_ALF Marcus_Aurelius Ramayón Menta_y_limón Puente_del_puerto_de_Sídney Rally_de_Portugal_de_2007 Reglamento_Electrotecnico_para_Baja_Tension_(España) Michael_S._Steele Pál_Kitaibel Godan Maltrato_psicológico M_L.N.V. Michael_Dorman Radio_en_Venezuela R_109 Metodología_agil Gran_Premio_de_Canada_de_1988 Raraka Masegoso_de_Tajuña_(Guadalajara) Procurador_en_Cortes Reacción_de_Wolff-Kishner

html map