Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aardenburg Vicente_Valdes_(estacion) Clandestino_(álbum_de_Manu_Chao) X2:_La_Venganza_de_Lobezno Zona_Sur_de_San_Pablo Ciudad_Guerrero Colegio_Marqués_de_Vallejo Xenophidia Chuck_Schuldiner Chateau_Cos_d'Estournel Zanthoxylum_dipetalum Whisky_a_Go_Go Vourinos Abeja_del_caucaso Yonago_(Tottori) Acido_deltico Conmutador_de_dos_operadores Yokoi_Shōichi Colares_(vino) Xosé_Manuel_del_Caño Acer_rufinerve_f._marmoratum WiiMando Yahzarah Vivian_Jepkemoi_Cheruiyot Aeropuerto_de_Eindhoven AP Christmas_in_Conway Cima_(topografía) Alberto_Javier_Garcia_Perez Coluria_(género) Zebbug_Rangers_F.C. Valle_de_las_Salinas Conde_Ansurez Villanova_del_Ghebbo Xochihuehuetlán_(municipio) Yazoo_City_(Misisipi) Comando_de_África_de_Estados_Unidos Virgilio_Onate Al-Hilal_Al_Hudaydah Agustin_Ubieto_Arteta Climatización Condado_de_Wirt Club_Trouville Congregacion_de_Hermanas_Oblatas_de_Cristo_Sacerdote Zelluloid Vinnytsia Aboubacar_Sangoule_Lamizana Yo,_companero_de_piso Aceite_de_citronela Woerth_am_Rhein Alava_(desambiguacion) Comunas_de_Territorio_de_Belfort Adoxáceas Concerto_for_group_and_orchestra Ventura_Miguel_Marco_del_Pont_y_Angel

html map