Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rozier_Côtes_d'Aurec Municipio_de_Penn_(condado_de_Cass,_Michigan) Roberto_Freire_(político) Universidad_nacional_experimental_de_los_llanos_occidentales_ezequiel_zamora Incidente_del_Golfo_de_Tonkìn Unidad_de_datos_de_servicio Urca_(Río_de_Janeiro) Richmond_West_(Florida) Gobernador_del_estado_sucre República_de_China_(1912_-_1949) Triangulo_aritmético_de_Fibonacci Función_beta_de_Gödel Fútbol_en_los_Juegos_del_Pacífico_de_2011 Ruta_Nacional_76_(Argentina) Gabia_la_Grande Ruta_Nacional_3_(Colombia) Iglesia_de_San_Miguel_Arcángel_de_Benigánim Incidente_ovni_de_Kecksburg Risa_Niigaki Friedrich_Maximillian_Pietsch Republica_Sovietica_Hungara Funastrum_barbatum Richard_Hamilton_(profesor) Riotinto_(Huelva) Municipio_de_Clarksville Ingo_Schulze Treptow-Köpenick Ricardo_Rada_Peral Fults_(Illinois) Triangulo_de_Formosa Rio_Nevezis Universidad_estatal_de_san_francisco Revista_universidad_de_antioquia Tárrega_(Lerida) Imán_(álbum) Municipio_de_Eden_(condado_de_Lake,_Míchigan) Gil_Chaberri Rio_Gándara Rueda_calendárica Tôn_Đức_Thắng Roc_Oliva Rio_loddon Induciomaro Gloria_Mundi Revolución_bolivariana Trópicos_Húmedos_de_Queensland George_E_Palade Ingenieria_Ambiental Sabana_Grande Imatidium_thoracicum Romboédrica Republica_Democrática_de_Alemania Roman_Sharonov UDF Rodalben

html map