Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centro_de_la_Vía_Lactea Castillo_de_Marsvinsholm Causinae Chaetodon_xanthurus Barranco_de_loba Cactus_fimbriatus Burden_in_My_Hand Bassett_(Iowa) Bandera_del_Cantón_Quito Bambusa_vulgaris Betula_alba_var._glabrata Caribemix_oxfordiensis BCA_vs._Singh Benson_(pez) Catedral_de_Catania Birds_Landing_(California) Cerraton_de_Juarros Canyon_7 Base_Luis_Risopatron Belén_(Palestina) Carl_Ritter Bolsa_de_demyansk Biopelícula Aṣṭādhyāyī Bandera_de_Líbano Basilica_de_San_Vicente_(Ávila) Carmelo_Solis_Rodríguez Bouy-Luxembourg Campeonato_de_Wimbledon_1991 Centro_Cultural_España_Cordoba Caballos_de_Przewalski Callispa_cyanea Carlota_Alfaro Breaker Caldes_de_Montbui_/_Caldas_de_Mombuy Cebolla_Fuentes_de_Ebro Chad_Mendes Bailly-aux-forges Bajo_San_Cayetano Baltasar_Álvarez_Manrique Barrio_del_Cerrito_de_la_Victoria Blaževic Casas_de_Guijarro_(Cuenca) Bastiodon Callistola_dimidiata Canton_de_Borderes_sur_l'Echez Bulbinella_rossii Cadmo_de_Mileto Botryopsis_spruceana Campaña_soviética_de_los_Balcanes_(1944) Carnicera Bastones_de_auer Channing_Pollock_(Mago) Barbara_Jane_Liskov Batalla_de_badr

html map