Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Galeus_sauteri SERNAP Genocidio_(documental) Iglesia_de_Santa_Maria_de_Jesus_(Antequera) Reino_armenio_de_cilicia Rock_the_House_(album) SC_Tavriya_Simferopol Museo_Arqueológico_de_Baneres Fábula_(composicion_literaria) Retrato_de_Maffeo_Barberini Turismo_en_Venezuela Replicacion Río_Chamán Ryō_Fukawa Ruben_Jimenez Frente_africano_(Primera_Guerra_Mundial) Río_Samurçay Uniuscastri Tytonia_triflora Infovia_Plus Rubén_López Tron_Ogrim Rio_Weser Municipio_de_Lake_(condado_de_Harvey,_Kansas) Un_minuto_para_ganar_(desambiguación) Municipalidad_de_Mērsraga Glycine_floribunda Río_Guadiato Relaciones_filogenéticas Rio_Sioule Sabado_(pelicula) Gancho_de_detención Rineloricaria_caracasensis Geneva_(Indiana) Trichouropoda_bipilis Rio_Canas_Abajo_(Juana_Diaz,_Puerto_Rico) Inconciente_colectivo Rosa_de_muertos Relaciones_Rusia-Georgia Tridax_procumbens_var._canescens Tununguá Tyranomon Tsushima_(Ehime) Triangulo_de_Morley Trichuriella_monsoniae Roccagloriosa Glanidium_bockmanni Romainville Galeria_Desesperanza_(álbum) Ruslan_Alejno Río_Camarena Freundeskreis_Himmler Rode Rhinosimus_lepidulus Tucker_Gates

html map