Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Megaelosia_goeldii Mentana_(Italia) Love,_daisies_and_troubadours Micropterix_trifasciella Gravedad_cuántica_de_Einstein Micralestes_occidentalis Matematicas_helénicas Maria_Menounos Mayrinhac_Lentour MUPAM Manantiales_(Uruguay) Maria_de_Cervelló Recopilacion_de_Leyes_de_los_Reynos_de_Indias Mark_Jones Lost_In_Paradise Quetiapina Marina_de_guerra_de_los_Estados_Unidos Quelite_de_puerco Mariano_Carlos_Solano_y_Galvez Gonospermum_multiflorum Luc_Leman Meagen_Fay Martín_(desambiguación) Provinicia_de_Chepén Manu_Ginobili Microrregiao_das_Chapadas_do_Alto_Itapecuru Graficos_rasterizados Raúl_Alberto_LASTIRI Matilda_Betham-Edwards Maurice_Ewing Prescott_Bush Maranón_(fruta) Maria_de_San_José_Alvarado Purrloin Receptores_opioides María_Liliana_Olivero Pseudophilautus_sarasinorum Puente_de_la_Avenida_Madison Quevedo_(desambiguación) Manuel_Yrigoyen_Diez-Canseco Maria_Merce_Marcal Mausoleo_Real_de_Hawái Llamellin Problema_de_las_pesas_de_Bachet_de_Meziriac Ramon_Ortega_(politico) Línea_2_(Tranvía_de_Tenerife) Microrregión_de_Santa_Rita_do_Sapucai Presa_y_embalse_de_La_Barca Mario_Ortiz_Ruiz Marcacion_decádica_por_pulsos Primer_ministro_de_Nuevo_Brunswick Merv Radio_(quimica) Luis_María_Unamuno_e_Iragoyen Presbitero_Antonio_Jose_Sucre_Alcalá

html map