Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_fuerza_de_arrastrarse_(película) Abilio_Estévez Abhandlungen_der_Kaiserlich-königlichen_Zoologisch-botanischen_Gesellschaft_in_Wien Condado_de_la_Fuente_del_Sauco Aerva_viridis Yurumí Wachendorfiaceae Albert_R_Broccoli Xiphosurus_cristatellus Alcide_De_Gasperi Yoel_Burgueño Comunicacion_(desambiguacion) Alacranera_común Valle_de_Llodio Circourt-sur-Mouzon Acer_saccharum_f._glaucum Web_Services_Resource_Framework Clásico_All_Boys_-_Nueva_Chicago Waldeck-Rousseau_(1910) Ciudad_de_los_angeles A_contracorriente_(álbum) Al_Markuz Choloy-Menillot Condado_de_Warrick_(Indiana) Winx_el_secreto_del_reino_perdido XV_Region_de_Arica_y_Parinacota ChinaSat_3 Charles_Saint-Prot Cinchona_cordifolia_var_rotundifolia Comite_de_Actividades_Antinorteamericanas Wodka Ville_sur_Ancre Yak-141 China_Television Vermeulenia_papilionacea_var_heroica Colectividad_(Espana) Valentín_Marín Wizards_of_Waverly_Place_(Temporada_4) Achyranthes_japonica Yakov_G._Sinai Comparación_entre_el_Esperanto_y_el_Novial Clave_(música) Walters Adolfo_Pérez_López Club_Atlético_Nueva_Chicago Condado_de_newton Confederación_Suramericana_de_Futbol Valle_de_Josafat Ciudad_de_Sisophon Vladimir_seks Clasificación_de_Sudarsky_para_planetas_gigantes Viva_Las_Vegas Ciudadanos_del_mundo Acido_metafosforico Victorino_Rodríguez

html map