Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lunas_de_Plutón Locomotora_CSR_SDD7 Lloviznoso Manuel_Argüelles_Argüelles Quinta_Reunión_Cumbre_del_grupo_BRICS Michael_Barrantes Reguengos_de_Monsaraz Mar_del_Kineret Primera_batalla_de_valencia Raion_de_Zhovka Mancomunidad_del_Valle_de_los_Ríos_Alhama-Fardes Melchionni Primera_Division_de_España_1950_51 Luis_de_La_Cerda,_Senor_de_Villoria,_Senor_de_Castrillo,_Ventosilla,_Valtablado,_Cubas_y_Griñon Graham_v_John_Deere_Co Ramón_Masferrer_y_Arquimbau Pueblos_indígenas Manuel_Díaz_Criado Gobierno_y_política_de_Albania Quercus_mas Maria_Juana_Bautista_de_Saboya_Nemours Luis_X_de_Baviera Los_Cuatro_Reyes_Celestiales_(Sailor_Moon) Mercancía_rética Miguel_VIII_Paleólogo Proceso_Monsanto Martín_Alonso_de_Cordoba Marcos_Vales_Illanes Region_del_Norte Los_ositos_carinositos:_la_pelicula Puelen_(departamento) Membrey Líneas_de_Nazca Radiant_dawn Lámpara_halógena Marshallkreek Push_pull Mesembryanthemum_sutherlandii Pueblo_cimbrio Message_in_a_Bottle_(novela) Punch_y_Judy_(ópera) Martín_Emilio_Cochise_Rodríguez María_Olimpia_Miranda_de_Obaldía Mercer_Island_(Washington) Miguel_Varoni Maurilândia_do_Tocantins Pánuco_(rio,_Mexico) Pseudozonitis_roseomaculatis Ludwig_Tieck Pétrus Gorgasia_oleracea Mercedes_Coello Marco_Aurelio_Cota_(cónsul_74_a._C.) Louis_Combet Mas_que_amigos_(teleserie_espanola)

html map