Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lourdes_flores Mammea Godel_Escher_Bach_an_Eternal_Golden_Braid Mill_Creek_(Oklahoma) Psi_(mensajería) Llano_Petrol Quercus_alpina Reactivo_de_lucas Gran_Premio_de_Japón_de_1999 Mario_Tovar_Gonzalez Martí_Olivella Metopodontus_scutellaris_occipitalis Medalla_del_Congreso_de_los_Diputados_de_España Presión_sonora Recogimiento_de_costados Progne Lucas_Elio_Aveldaño Magnolia_borealis Rama_interna_de_la_arteria_subescapular Ludwig-Maximilians-Universität_München Mario_vs_Donkey_Kong_2_la_marcha_de_los_minis Gourbeyre London_Bridge_(cancion) Ramón_Calderé Marvel_Zombies_vs._Army_of_Darkness María,_ópera Pterocymbium Grand-Auverne Microlaena_stipoides_var._micrantha Marchas_de_la_muerte_de_Sandakan Marin_(España) Longueil-Annel Gomphrena_perennis Mario_Luis_Fuentes_Alcalá Longitarsus_finitimus Pueblo_parto Mattia_Pasini Raúl_Ferrero_Rebagliati Lousa_(freguesia) Melinux Prision Mezquitán_(estación_del_Tren_Ligero_de_Guadalajara) Maslin Making_Mirrors Manuel_Feijóo Pueblo_añú Regnum_Sardiniae_i_Corsicae Pseudomaro Mario_Jahn_Barrera Mantidactylus_guttulatus Ravinia_(Dakota_del_Sur) Puy_Sanières Powiat_wąbrzeski Maria_Rostworovski Louis_L'Amour

html map