Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Símbolos_de_la_provincia_de_Málaga Sándwich_de_confitería Sergei_Monia Satureja_xalapensis Saint_Clément_des_Levées Theophile_Verlaque_House Simon_de_Rojas Theodore_Leschetizki Territorios_del_Noroeste_de_Canadá Sovjos Saint_Amand-Magnazeix Tieste San_Antonio_(El_Greco) Skjaldmo Secretaria_de_Agricultura_Ganaderia_Desarrollo_Rural,_Pesca_y_Alimentación Siglo_XX,_¡que_progreso! Serguéi_Aksakov Sindicato_Unificado_de_Policia Sainte-Croix-en-Plaine Senecio_rugelia Sturisoma_frenatum Schrader_Neues_Jour._Bot. Sindrome_de_Kearns-Sayre Trasandino_de_Los_Andes Sobreyectividad Time_and_the_Rani Señorío_de_Tiro Sofia_Federica_de_Mecklemburgo-Schwerin Teatro_comunale_de_ferrara Teoria_de_detección_de_señales Traunstein_(distrito) Sherlock_Holmes_and_the_Voice_of_Terror Simon_Lehna_Singh Serapicos_(Valpaços) Steve_Klein Sistemas_de_refrigeracion Santa_Rosa_Island Tour_de_Flandes_2009 Semana_Santa_en_Popayan Torrecilla_de_la_Abadesa Sokoudjou Serotonina_N_acetiltransferasa The_Sarah_Jane_Adventures Suboficial_(fuerzas_armadas) Ternate_(Cavite) Sally_La_Munequita_del_pueblo Trachelium_caeruleum_f_longiflorum San_Andrés_Apóstol Sombrero_de_copa_alta Saint_Andre_de-l'Epine Sindical Sainte_Geneviève_sur-Argence Segunda_División_de_España_1964/65 The_Great_Depression Saint_Julien-Boutières

html map