Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roson_del_diablo Municipio_de_Center_(condado_de_Henry,_Iowa) Fransje_Carbasius Gazpacho_viudo Municipio_de_Brocēni Indra_(rey_de_los_semidioses) Indigo_Walker Municipio_de_Dresden_(condado_de_Chickasaw,_Iowa) Rio_Tugela Utricularia_amethystina Frente_Democrático_Nacional_(México) Río_Sequillo Municipio_de_Fairfield_(condado_de_Hyde,_Carolina_del_Norte) Iglesia_de_San_Miguel_Arcangel_(Villanueva_de_Córdoba) Get_Back_(sesiones) Rundfunk_Berlin_Brandenburg UGC_167 Roll_Martinez Rubén_Oswaldo_Diaz_Figueras Sabadim Trochogyra_leptotera SDL_(multimedia) Ruta_Provincial_81_(Río_Negro) Muraena_pavonina Global_file_system GAU-2B/A Trois_Rivieres_(Canada) Universidad_Católica Robert_Alter Innocencio_Fraccaroli Fuente_de_Heron Resat_Nuri_Güntekin Genista_humilis Municipio_de_Rheiderland_(condado_de_Chippewa,_Minnesota) German_Pomares_Ordónez Unión_Atlético_Piar Germinal_(revista) Universidad_Petru_Maior_de_Targu_Mures Roger_Sanchez In_the_army_now Indíbil Germán_Pico_Cañas Iglesia_de_madera_de_urnes Generación_de_electricidad UFC_on_Fuel_TV:_Struve_vs._Miocic Ullà GASCO Georgina_Rizk Gaby_Espino V_23 Georges_Diebolt Indian_Journal_of_Forestry Uroplata_bilineata Ganglbaueria_kermanica Gina_Li

html map