Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joseph_Hubeny Libro_becerro_de_la_catedral_de_oviedo Les_Ollieres_sur_Eyrieux Leopoldo_Jimenez Lily_Aldrin Lista_de_capítulos_de_Natsume_Yujin_Chō La_Bâtie_Montsaléon Lepilemur_tymerlachsoni Linea_1_del_Metro_de_Barcelona Lindeniopiper Lista_de_países_por_Índice_Prescott-Allen Joigny-sur-Meuse Jaime_Aragall_Garriga Jozef_Kosacki Let's_Do_This Kitadake Lazy_Lake Integrales_Triples Kilimanjaro_(region) Limberg_Gutiérrez Literatura_babilonica Jacques_Frantz Les_Agettes Juan_ii_de_castilla La_Víbora_Negra Laguna_de_Judes Leiostemon Intercosmos_4 Jardin_Botánico_La_Concepción Juegos_Olímpicos_de_Cortina_d'Ampezzo_1956 Jose_María_Areilza_Rodas Jász_Nagykun_Szolnok José_Maria_Mellado Jenkinsburg José_Luis_Peset_Reig Jose_María_Julian_Mariano_Escriva_de_Balaguer_y_Albas Javier_Domínguez_Martín_Sanchez Invasion_de_Afganistán_por_la_Union_de_Repúblicas_Socialistas_Sovieticas Jean_Max_Bellerive Jaguitas_(Puerto_Rico) Lista_de_episodios_de_Demashita!_Powerpuff_Girls_Z Javier_Pérez_(artista) José_Zarate J._van_Benthem Konstantin_von_Kaufman Jorge_Páez La_cantante_calva Juan_Agustín_Moyano Jose_Francisco_de_Isla Jonathan_Judge José_Antonio_Hernández-Díez Jose_Antonio_Velásquez José_ben_Efraín_Caro Jiři_Vaněk Lalola_(Espana)

html map