Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Termohigrografo Salome_con_la_cabeza_de_Juan_el_Bautista_(Caravaggio,_Madrid) South_Kanara Sendero_del_Ebro The_Script Salvia_sclareoides Teatro_Regina San_Miguel_(El_Salvador) The_Image_(pelicula) Sancho_I_de_Rosellon-Cerdaña Sinfonía_n.º_3_(Rajmáninov) Tetrametilsilano Software_comercial Sulfato_de_dehidroepiandrosterona Scaglia_(mamifero) Televisión_en_1955 Sin_Vergüenza Spicum Thomas_Szasz Saitama_Saitama Seleccion_de_futbol_sala_de_Brasil Sara_y_Punto Tom_Hungerford Too_fast_for_love Sergio_Gahona_Salazar Selección_de_fútbol_de_la_Isla_de_Irlanda Selección_de_futbol_de_Islas_Salomón Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Sudafrica Supermercados_Coto Track_Records Thierry_Jamin Silver_Lining Saint_Jean_du-Corail-des-Bois Shivers_(película) Tarpon_prochilodus Tinguiririca_(desambiguación) Snagov Sinestésico Saint-Etienne-de-Fursac Selección_de_fútbol_de_Nigeria Stem_(Carolina_del_Norte) Sistema_de_ligas_de_futbol_de_Venezuela Salles_sur-Mer Saint-Solve Saint_Bazile Sellante Teoría_de_la_Eleccion_Publica Sit_Down,_You're_Rockin'_the_Boat The_Eagles Swida_asperifolia Souvenir Salto_del_Ordunte The_Great_Vacation_Vol._1:_Super_Best_of_Glay Sinogeotrupes_jendeki Saint-Corneille

html map